Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

electricpoint.pl instalacje elektryczne Maciej Rusiniak

Bydgoszcz

12

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Modernizacja starych instalacji elektrycznych – dlaczego warto?

Autor: Maciej Rusiniak Instalacje Elektryczne electricpoint.pl , publikacja: 2022-04-07

W wielu domach, przede wszystkim tych kilkudziesięcioletnich, do tej pory funkcjonują pierwotne, stare instalacje elektryczne. Chociaż z pozoru działają, nie wywołują większych problemów, stanowią tak naprawdę duże zagrożenie dla użytkowników. Mimo tego właściciele nieruchomości nie zawsze widzą sens modernizowania takich przestarzałych systemów. Poniżej udowadniamy, dlaczego warto takiej wymiany dokonać!

Elektryk sprawdza instalację

Moc zapotrzebowana – co to jest?

Mówiąc o mocy zapotrzebowanej, mamy na myśli moc, która pozwala na bezpieczne i komfortowe użytkowanie wszelkich urządzeń elektrycznych w danym lokalu. Współcześnie instalacja powinna zapewniać dostęp do przynajmniej kilkunastu kilowatów. Tymczasem normy obowiązujące w latach siedemdziesiątych zakładały, że muszą to być przynajmniej… 2 kW. Bazując zatem na starej instalacji elektrycznej, nie będziesz w stanie bezpiecznie podłączyć (i korzystać) z urządzeń o wyższym poborze mocy (czasem może to być po prostu czajnik elektryczny).

Zmodernizowanie systemu energetycznego nie tylko ułatwi używanie sprzętu gospodarstwa domowego, ale też zapobiegnie wszelkiego typu przeciążeniom i spięciom, które w najgorszym wypadku mogą być przyczyną pożaru!

Zobacz też: Schemat instalacji elektrycznej – jak czytać projekty instalacji elektrycznych?

Bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznej

Starsza instalacja elektryczna, która od dwudziestu lub więcej lat nie była poddawana przeglądom i niezbędnym naprawom, może być niebezpieczna dla zdrowia i życia domowników. Dlaczego? Głównie przez okablowanie, które jeszcze kilka lat temu wykonywane było z aluminium. Jest ono natomiast znacznie mniej odporne niż miedź – ulega utlenieniu, nagrzewa się, a w konsekwencji może stać się przyczyną porażenia prądem lub wywołać pożar. Jeśli w parze z taką instalacją funkcjonuje rozdzielnica z bezpiecznikami topikowymi (korkami), to czas najwyższy, by zaplanować jej wymianę!

Modernizacji instalacji elektrycznej nie warto wykonywać samodzielnie – doświadczony elektryk nie tylko zadba o prawidłowe podłączenie podzespołów, ale też wykona niezbędne testy sprawności nowego układu. Nie zwlekaj z decyzją, im wcześniej podejmiesz kroki związane z naprawą i wymianą, tym szybciej zadbasz o bezpieczeństwo swoje i bliskich!

Warto sprawdzić: Jaki jest koszt wymiany starej instalacji?

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 58 753 Elektryków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o usługach elektrycznych